Bir kadın mühendis

Türk kadınının cesareti, başarısı ve gücünü tüm dünya hafızalarına kazımıştır. Öyle ki Türk milleti kadınlarına verdiği değeri 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarına seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülkelerden birisi olarak hafızalara kazımıştır. Bu millet Nene Hatun, Sabiha Gökçen, Prof.dr.Remziye Hisar, Dr.Safiye Ali gibi daha adını sayamadığımız nice kadınlar var bugünde onlar gibi bir ilke imza atan birinin hayat hikayesini kısa bir şekilde sizlerle beraber incelemek istedim. TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ilk kadın mühendisi olan Sabiha Rıfat Gürayman.

Ülkemizin en cesur kadınlarından biri olan Sabiha Rıfat Gürayman, 1910 yılında Makedonya’da Manastır’da doğdu. Babası subay olan Sabiha Rıfat Gürayman, ilköğretimi Beşiktaş Esma Sultan İlkokulu’nda tamamladı. Ardından 1925 yılında Nişantaşı Kız Ortaokulu’nu bitirdi ve 1927’ye kadar İstanbul Kız Lisesi’ne devam etti.Bir arkadaşının ve matematik öğretmeninin teşvik etmesiyle o yıl ilk kez kız öğrenci alacak olan o dönemdeki adı Yüksek Mühendis Mektebi olan İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) İnşaat mühendisliği bölümüne başvurdu.

Gürayman’ın tek tutkusu ve merakı mühendislik değildi aynı zamanda iyi voleybol oynayan Gürayman Türkiye’nin ilk kadın mühendisinin yanı sıra ilk kadın voleybolcusu olmayıda başarmıştır. Onun cesareti anlatmakla bitmiyor çünkü hem tüm zorluklara göğüs gerip hem de başarılı olabilen çok güçlü bir kadın.

1933 yılında Yüksek mühendis mektebini bitiren Gürayman TÜRKİYE’NİN ilk kadın mühendisi olmuştur. Aynı yıl Ankara bayındırlık başmühendisliğine atandı. 1934-1935 yıllarında Ankara-Beypazarı yolundaki Gürayman’a atfen ‘’kız köprüsü’’ diye bilinen kemer köprünün yapımında yer aldı.1935 yılında Yapı ve İmar İşleri Reisliğine atanan Gürayman burada birçok okul, hastane, hükümet konağı, halkevi, köprü ve bina yapımında görev aldı. 1941’de Kontrol Şefliği ve TBMM inşaatlarının kontrol şefliğini yaptı. Hayatının en gurur duyduğu görevine ise 35 yaşında atandı.Tüm TÜRKİYE kadınlarına seçme seçilme hakkını üniversite okuma hakkını veren ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e vefa borucunu ödeme zamanı gelmişti.35 yaşında Anıtkabir inşaatının başmühendisi olmuştu Sabiha Rıfat Gürayman. Anıtkabir’de hem bir kadın mühendisin yer alması hem de başmühendis olması tüm dünyaya da örnek olmuştu.

Atatürk Anıtkabir’e nakledildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı, Teknik Müşavirlik kadrosuna getirildi. Bu görevden ise 1963 yılında kendi isteğiyle emekli olarak ayrıldı.04.01.2003 tarihinde 93 yaşında arkasında birçok başarı ve ilham verici hayat hikayesi bırakarak İzmir’de hayatına veda etti.Tüm servetini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na ve Fevzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı’na bağışladı.

Günümüzde halen kadınların mühendislik fakültesi okuması yada mühendis olması ön yargılara neden olurken ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün naşının bulunduğu anıtkabiri bir kadın mühendis yaptığını hatırlatmak yada belirtmek istedim.

Kaynaklar:

Kaynak1: https://www.biyografya.com/biyografi/11219

Kaynak2: http://dergi.ituieee.com/kulturel/ilk-kadin-muhendisimiz-sabiha-gurayman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s